В мащабния спектакъл на Античния театър участват Симфониета-Враца, актьорите Стефан Къшев и Борис Николов,

...
В мащабния спектакъл на Античния театър участват Симфониета-Враца, актьорите Стефан Къшев и Борис Николов,
Коментари Харесай

Максим Ешкенази повежда пловдивчани на 24 май

В мащабния спектакъл на Античния театър участват Симфониета-Враца, актьорите Стефан Къшев и Борис Николов, сценарист и режисьор е Борис Радев

 Музикалното пътешествие в света на Антонио Вивалди (1678-1741) със симфоничния театър “Вивалди вечно “ е по мотив 24 май – празник на българската култура. С него се открива сезон 2023 на сцената на Античен театър – Пловдив, точно на датата 24 май от 20:00 ч.

Мащабната продукция, която наблюдава главните интервали в живота на гениалния италиански композитор, изпреварил времето с гения и просветителската си задача, е със специфичното присъединяване на световноизвестния диригент Максим Ешкенази. Симфониета- Враца и актьорите Стефан Къшев и Борис Николов построяват музикалната и артистична рамка на спектакъла, чийто сценарист и режисьор е Борис Радев. Събитието се реализира с поддръжката на Община Пловдив.

„ Вивалди вечно “ не е театър единствено за слушане. Освен симфоничните тълкования, той показва и трогателен кино-разказ, който пресъздава епохата и житейския път на Антонио Вивалди – един от най-значимите барокови композитори в цяла Европа. Участието на Врачанската филхармония в спектакъла не е инцидентно. В репертоара на симфоничния оркестър са включени творби от епохата на барока до съвременността.

Художественото наличие на „ Вивалди вечно “ обхваща  четири съществени интервала от живота на Антонио Вивалди – младежките години в родната Венеция, интервалът в дома на сираци „ Оспедале каузи Пиета ”, където единствено за интервала сред 1723 и 1733 година на композитора е платено за написването на 140 концерта, Опера и „ Четирите годишни времена “ и последните години от живота му.

В своя път на създател, Вивалди създава 554 инструментални произведения, от които 75 сонати за два солови инструмента, към 460 концерта за разнообразни принадлежности и сформира, солови концерти за цигулка, трио-сонати, огромен брой цикли от „ кончерто гросо ”,  опери, оратории, кантати, мотети и 40 огромни вокално-инструментални произведения за църковна музика.

Премиерната дата на музикалния театър и мястото са част от посланието на основателите му. 24 май – празникът на славянската книжовност и Пловдив, родния град на Найден Геров, основател на първите класни учебни заведения в България и Речник на българския език, са магична композиция, която да предизвика и подсети, че духовното прояснение е съществена част от еволюцията на хуманността и цивилизацията.

Благодарение на поддръжката на Община Пловдив, сред гостите на концерта ще бъдат и пловдивски учители, а на финала на музикалния театър Борис Радев и екипът му ще изненадат присъстващите с химна на българската култура – „ Върви, народе възродени “, написан от Стоян Михайловски на 15 май 1892, към който девет години по-късно учителят по музика Панайот Пипков написва музика. Химнът е изпълнен публично на 11 май (денят, в който църквата празнува Светите равноапостоли Кирил и Методий) 1901 година в Ловеч.

“Вивалди вечно “  – п ремиера за сезон 2023

дата 24 май 2023г., начало 20:00 ч., място: Античен театър Пловдив

Организатор: ЮПИ Ивентс, събитието се реализира с поддръжката на Община Пловдив.

Билети в мрежата на Еventim.bg и онлайн.

Музика: Антонио Вивалди

Сценарий и постановка: Борис Радев

Участници:

Симфониета – Враца

Диригент: Максим Ешкенази

Солисти:

Цигулка: Зорница Иларионова, Борис Соколов

Фагот: Христо Захариев

Флейта: Чечилия Де Анджелис

Обой: Йоан Кьосев

Сопран: Таня Радева-Лазарова

Мецосопран: Цветелина Коцева

Tромпет: Георги Стойков, Доналд Крийч

Бащата на Вивалди – Стефан Къшев

Синът Вивалди – Борис Соколов
Източник: plovdiv-online.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР